Jak „odszumić” nasze filmy 🎙️

Akurat siedzę w temacie, bo nagrywam nowy kurs i w związku z tym ogarniam także edycję filmów. Zawsze muszę wyciąć jakieś mlaskanie i ciszę a czasami też coś poprawić. A jeżeli chodzi o dźwięk, to absolutnie zawsze mam jakiś szum w filmach i dzisiaj powiem jak sobie z tym poradzić.

Prewencja

Najpierw powiem co można zrobić przed nagrywaniem, żeby dźwięk ogólnie był przyzwoitej jakości.

Mikrofon

Na pierwszy ogień idzie mikrofon. Gdy nagrywasz swój pierwszy kurs i potrzebujesz też nagrywać swoją twarz, to lepiej zainwestować w mikrofon niż w kamerę. Każdy smatfon ma obecnie przyzwoitą kamerę i niczego więcej na początek nie potrzebujesz. Ale gówniany dźwięk potrafi skutecznie zniechęcić do obejrzenia materiału.

Mikrofon, którego używam od początku to Samson Q2U. Do niego dokupiłam zwykłe ramię montowane do blatu, żeby mikrofon nie stał przede mną. W trakcie moich nagrań pracuję na klawiaturze (uczę podstaw programowania) i po prostu niewygodnie mi z mikrofonem przed klawiaturą. Dodatkowo, z tak ustawionym mikrofonem zbieram cały hałas wciskanych na klawiaturze klawiszy.

Mikrofon ten ma w zestawie gąbkę, która nie jest do ozdoby. Chociaż dokupiłam sobie też kolorowe i teraz pełnią również funkcję estetyczną :). Ta gąbka służy do tego, żeby dźwięki takie jak „p” czy „b” nie rozwaliły uszu naszym słuchaczom. Te dźwięki są dosyć wybuchowe i bez tej gąbki brzmią za mocno, niekomfortowo się tego słucha. Nie jestem specjalistą więc nie wiem jak to wszystko się fachowo nazywa, ale pewnie rozumiesz o co mi chodzi. Więc ogólnie gąbkę dobrze mieć.

Z mojego doświadczenia wynika też, że w montażu na ramieniu dobrze mieć mikrofon trochę z boku, a nie na wprost. Zauważyłam, że w ten sposób zbieram dużo mniej jakichś moich „dmuchnięć” i westchnięć, których nie muszę później wycinać.

Przygotowanie pomieszczenia (w tym także opcja cebula)

Jeżeli chcesz, żeby Twój głos brzmiał cieplej i był bardziej zrozumiały, należy pozbyć się pogłosu. Im więcej masz gołych ścian w pomieszczeniu, w którym nagrywasz, tym pogłos będzie większy. Możesz zawsze powiesić na ścianach dywany, jeżeli jara Cię sowiecka estetyka. Ja jednak kupiłam sobie gąbkę/panele akustyczne i poprzyklejałam do ściany w najbardziej „łysych” miejscach.

Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na ogąbkowanie jakiegoś pomieszczenia, albo nie chcesz tego robić ze względów estetycznych, możesz wybrać opcję cebula i zbudować sobie „bazę” jak za dzieciaka. Potrzebujesz po prostu nakryć się z całym sprzętem kocem. Problemem jest, że w takich warunkach nagrasz podcast albo jakiś film na którym widoczny jest ekran bez Ciebie. Chociaż z drugiej strony założę się, że film z ziomkiem albo ziomalką nakrytą kocem tłumaczącą dlaczego WordPress jest nadal spoko do stworzenia swojej pierwszej strony, miałby swoich wielkich fanów.

Może nie włączaj pralki

Po prostu zadbaj o ciszę. Ja akurat pralkę mam na końcu mieszkania, ale na przykład musiałam laptop przełożyć na drugą stronę biurka (tą, która jest dalej od mikrofonu), bo mikrofon zbierał szum laptopa. Co prawda mogłam przełączyć laptop w tryb cichy, ale wtedy wszystko działało wystarczająco wolno, żeby mnie poirytować.

A po zawodach

Gdy film już jest nagrany i jest już po zawodach, polecam użycie Audacity. Wystarczy, że wyeksportujesz audio ze swojego filmu i wrzucisz do Audacity. Tam przechodzisz do zakładki Efekt. Interesują Cię dwie rzeczy: redukcja szumu i bramka szumów.

Redukcja szumu w Audacity

Najpierw zaznacz jakiś fragment, w którym nic nie mówisz. Czyli zaznacz jakiś moment ciszy, im dłuższy tym lepszy. Ja z reguły zanim zacznę gadać na nagraniu zostawiam sobie 30 sekund ciszy, żeby mieć właśnie jakiś wzór szumów. Żeby zaznaczyć jakiś fragment wystarczy, że po prostu klikniesz na początku ciszy, przeciągniesz do jej końca i upuścisz.

Następnia z paska na samej górze wybierz Efekt>Redukcja szumu. Tam kliknij na „Uzyskaj profil szumu”. Dzięki temu program wie teraz jak brzmi nasza cisza. Następnie wciskamy CTRL+A, żeby zaznaczyć całe audio i znowu przechodzimy do Efekt>Redukcja szumu.

Tym razem interesują nas ustawienia z kroku drugiego. Musisz się pobawić tymi ustawieniami, żeby zobaczyć co brzmi najlepiej. Nie jestem fachowcem w tym temacie więc tylko trochę zedytowałam ustawienia domyślne, żeby mój głos nie brzmiał na przykład metalicznie albo nienaturalnie. Gdy klikniesz „OK” zmiany zostaną wprowadzone. Wtedy możesz odsłuchać jak wyszło i jak to nadal nie to, to wcisnąć CTRL+Z, żeby cofnąć zmiany i spróbować jeszcze raz.

Na tym etapie nie chcesz całkowicie wyeliminować szumu z momentów ciszy. Skup się raczej na tym, żeby nie było słychać szumu, kiedy mówisz. Ciszą zajmiemy się w kolejnym punkcie.

Bramka szumów

Zawsze mnie zastanawiało, gdy słuchałam niektórych podcastów, jak oni t oskubani robią, że w momentach ciszy, mają naprawdę ciszę. Czy naprawdę mają w trakcie nagrywania ciszę jak makiem zasiał? Żadnych szumiących komputerów? Może i mają, ale wcale nie trzeba. Wystarczy bramka szumów.

Bramka szumów zrobi tak, że gdy wykryje że poziom dźwięku w jakimś momencie jest poniżej ustalonego przez nas limitu, wytnie ten dźwięk. Chodzi o to, żeby ten limit ustawić na takim poziomie, żeby było to poniżej poziomu na jakim gadamy, ale powyżej hałasów, szumów i dźwięków pracy na klawiaturze.

Żeby ustalić ten próg bramki trzeba puścić to nasze audio i w prawym górnym rogu okna Audacity obserwować do jakich poziomów dochodzi dźwięk w poszczególnych sytuacjach. Bramkę szumów znajdziemy pod Efekt>Bramka szumów. Nie zapomnij wcześniej zaznaczyć całej ścieżki. Poniżej zobaczysz moje ustawienia, ale musisz je dostosować do swojego nagrania.

Na koniec

Edytuję moje filmy w Camtasia i w sumie lubię ten program (chociaż cena może być zaporowa dla niektórych). Ale to, czego ten program totalnie moim zdaniem nie ogarnia (a już na pewno nie w przypadku moich nagrań) to właśnie redukcja szumu. Rzadko kiedy wychodzi dobrze, często redukcja szumu jest bardzo agresywna i sprawia, że brzmię metalicznie.

Tak czy inaczej, zanim zaczniesz się uczyć nowego oprogramowania (w tym przypadku Audacity) sprawdź, czy program do edycji dźwięku, z którego korzystasz nie ma czasem redukcji szumu i bramki szumów. Wtedy spróbuj najpierw z tym co masz i zobacz jak to działa.

Dodaj komentarz